spotkanie, klub filmowy, firlej

Klub Realizatorów Filmowych to nieformalna inicjatywa, która dąży do zetknięcia ze sobą ludzi, wyrażających siebie poprzez film. Mogą to być zarówno ludzie młodzi, jak i starzy, amatorzy i fachowcy, samodzielni zapaleńcy i ci działający w grupach. Spotkania odbywaja się każdy w pierwszy wtorek miesiąca w klubie Firlej o godzinie 18:00. Najbliższe odbędzie się 7 kwietnia.

Celem spotkań jest wzajemna wymiana doświadczeń oraz konkretna pomoc w celu realizacji pomysłu któregoś z klubowiczów. Nieodłącznym elementem są pokazy filmowe realizacji klubowiczów. To właśnie czyjaś wizja - daleko bardziej niż same słowa - może przekonać do poznania twórcy i realizowania z nim filmów.

Program najbliższego spotkania

1. "Günter" (2015) - reż. Szymon Gryś i Maciej Kudła (3 min.)

Spin off jeszcze nieistniejącej, dłuższej produkcji. Utrzymany w zagadkowej atmosferze. Ma pozostawiać niedosyt. Szymon Gryś - student, którego największym marzeniem jest, żeby już nie być studentem, bo tańszy bilet o półtora ziko nie jest warty tych wszystkich pogardliwych spojrzeń. Maciej Kudła - również student. Chciał iść na jakieś poważniejsze kierunki, ale go nie przyjęli. Mimo wszystko odnalazł się w świecie paradoksów Uniwersytetu. Teraz już nic nie jest w stanie go zaskoczyć. 

2. "Śmierć z Wenecji" (11 min.) - reż. M. Glapiak, B. Krawczyk - LoboTomia Video (2009)

Wczesny film wytwórni LoboTomia Video, opowiadający o niefortunnym spotkaniu dwójki wieśniaków z upiorem grasującym w pobliżu jeziora. LoboTomia Video - rozmiłowane we wszelkich odmianach kina eksploatacji, otwiera przed miłośnikami ekstremalnych doznań filmowych, swą skrywaną do tej pory, kolekcję makabrycznych produkcji. Zapuszczone budynki, mroczne otchłanie lasów, spalone słońcem pola, to scena, na której nasza skromna ekipa filmowców-amatorów stara się zasiać ziarno niepokoju.

3. Krótkie formy Tomasza Kowala (8 min.)

"Jezioro Marzeń" (2015) - nad jednym z jezior Puszczy Noteckiej kamera rejestruje banalne zdarzenie. Nieświadomy swej roli bohater staje się częścią egzystencjalnej metafory. 

"Western" (2015) - dokumentalny zapis fragmentu inscenizacji dla dzieci w Western City w Karkonoszach. Natrętne skupienie kamery na jednym aspekcie przedstawienia, staje się ironicznym spojrzeniem na amerykański mit.

"Ekran, który patrzył" (2015) - próba ożywienia ekranu poprzez uśmiercenie kina.

Tomasz Kowal - autor uważa, że mechanizm kina to klucz do poznania mechanizmu naszego umysłu, kultury i całego wszechświata. Jego filmy badają, na ile taki proces jest możliwy w twórczości amatorskiej.

4. Film-niespodzianka

5. "Islamski terror" (2015) – reż. Michał Drejer (30 min.)

Debiut filmowy nieistniejącej jeszcze grupy "Dreystation TM". Jeden z najbardziej odważnych i szalonych filmów niezależnych jakie nakręcono. Powstał w zaledwie dwa dni, ale nie powinien pozostawić nikogo obojętnym. 

Michał Drejer - scenarzysta mający na koncie kilkadziesiąt niekonwencjonalnych scenariuszy , początkujący reżyser, który zamierza sięgać po tematy ciężkie i trudne, czasem tandetne, obrazoburcze i niepoważne, czasem artystyczne i głębokie - jednak zawsze przedstawiające sobą pewne przesłanie. 

6. Kącik Pawła Janickiego (około 20 min.) - niezależny twórca medialny związany z Wro Art Center, przybliża świat sztuki nowych mediów oraz jej twórców.

Więcej informacji o wydarzeniu można znaleźć na stronie Klubu Firlej.


Data: 
07.04.2015 (wtorek), 18:00
Cena: 
Wstęp wolny
Miejsce: 
Klub Realizatorów Filmowych
Kategoria: 
Tagi: