Autor:
logotyp NF LUX

Kinematografia jest wyjątkowym obszarem kultury europejskiej. Zauważając to Parlament Europejski postanowił stworzyć specjalną Nagrodę Filmową LUX

Cel LUX FILM PRIZE to wspieranie europejskiej dystrybucji filmowej, a także inspirowanie do refleksji i debaty obejmującej swoim zasięgiem cały Stary Kontynent. Produkcje selekcjonowane są przez profesjonalistów z branży filmowej. Natomiast spośród trzech finałowych propozycji zwycięzce wyłaniają posłowie do Parlamentu Europejskiego. Tegoroczna gala wręczenia nagrody odbędzie się 17 grudnia. 

W ramach LFP przyznawana jest także nagroda publiczności. Każdy z widzów, przy pomocy strony, może zagłosować na wybrany obraz. Wśród zaangażowanych zostanie wyłoniona osoba,  która osobiście ogłosi zwycięzcę na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Karlowych Warach w 2015 r.

Jeśli jeszcze nie znacie swojego faworyta, wybierzcie się na Dni Nagrody LUX we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty. DNL są częścią inicjatywy związanej z Nagrodą Filmową LUX. Dzięki nim widzowie z 28 państw UE mogą obejrzeć bezpłatnie 3 finałowe obrazy. Jest to wyśmienita okazja do poznania różnych odcieni europejskiej kinematografii, a ponadto dyskusji na poruszane w produkcjach tematy.

Warto zainteresować się akcją, tym bardziej, że w tym roku w wielkiej trójce znalazła się Ida (2013) Pawła Pawlikowskiego. Obok niej o wyróżnienie nagrodą zawalczą słoweński Klasowy wróg (2014) oraz francuskie Dziewczyny z bandy (2014).

Po każdej projekcji odbędzie się dyskusja z udziałem gościa specjalnego. Z wrocławskimi dziennikarzem filmowym Janem Pelczarem rozmawiać będą: pisarka Olga Tokarczuk, dyrektor Wrocławskiego Centrum Rozwoju Społecznego Dorota Feliks, filmoznawca Arkadiusz Lewicki i krytyk filmowy Piotr Czerkawski.

Wstęp bezpłatny za okazaniem wejściówki.


Data: 
Od 18.11.2014 (wtorek) do 20.11.2014 (czwartek)
Cena: 
Wstęp wolny
Miejsce: 
Organizator: 
Dni Filmowe LUX w Kinie Nowe Horyzonty
Kategoria: 
Tagi: