Autor:
baner Tygodnia Filmu Niemieckiego w KNH

To co niemieckie nie musi być wcale li tylko "kwadratowe i praktyczne". Można się o tym przekonać odkrywając wielowymiarowość niemieckiej kinematografii.

14-20 listopada Kino Nowe Horyzonty, Konsulat Generalny Niemiec we Wrocławiu, Dom Norymberski w Krakowie oraz Konsulat Generalny Niemiec w Krakowie zapraszają na Tydzień Filmu Niemieckiego.

Przegląd otworzy Droga Krzyżowa (2014), która w swej formie wydaje się najbardziej korespondować z stereotypem na temat surowości naszych sąsiadów . Film to historia nastolatki wychowującej się w ortodoksyjnej katolickiej rodzinie, jednak stale konfrontującej się z grzesznym światem codzienności. Obraz ma ciekawą kompozycję epizodyczną: 14 części odpowiada tu 14 stacją tytułowej Kreuzweg.

Kolejna propozycja to kino drogi w postaci obrazu Opuścić Marrakesz (2013). 17-letni Ben podczas wakacji udaje się do Marrakeszu, by odwiedzić wiecznie zapracownego tatę - słynnego reżysera fimowego. Zblazowany hotelowym przepychem postanawia zwiedzić okolicę na własną rękę. Zatroskany zniknęciem  syna ojciec wyrusza na poszukiwania. Musi wygrać z czasem, bo chłopak chory na cukrzyce nie ma przy sobie lekarstw. Opowieść o odkrywaniu, fascynacji, a przede wszystkim budowaniu więzi między ojcem i synem. Wszystko w kolorowej tętniącej życiem scenerii Maroka i pustynnej Afryki Północnej.

Rodzice (2013) to z kolei komediowa strona przeglądu. Wciąż jednak porusza ważne i jakże  aktualne tematy. Christine i Konrad to nowoczesne małżeństwo - ona pracuje i zarabia, on zajmuje się domem. Wszystko odmienia się, gdy Konrad otrzymuje propozycję powrotu do zawodu. Rzecz o tym, jak trudno pogodzić karierę z życiem rodzinnym.

Zainteresowanych tematyką misji wojskowych w Afganistanie może zaciekawić Między światami (2014). Głównym bohaterem filmu jest młody tłumacz Tarik, który podejmuje się trudnej misji bycia łącznikiem między żołnierzami i tubylcami. Talibowie uważają chłopaka za zdrajcę i kolaboranta. Swoją działalnością naraża nie tylko honor, ale także życie swoje i najbliższych.

Zachód (2013) przeniesie nas w skomplikowany świat lat 70. Nelly Sneff wraz z 9 letnim synkiem, po 2 latach czekania na pozwolenie, udaje się przedostać z NRD do RFN. Brudna rzeczywistość obozu przejściowego pozbawia kobietę nadziei na lepsze życie po drugiej stronie. Scenariusz tym prawdziwszy, że napisany przez matkę reżsysera, która faktycznie przeżyła taką ponurą przeprowadzkę.

Finsterworld (2013) może śmieszyć tylko na pierwszy rzut oka, bowiem tak naprawdę traktuje o cienkiej tafli. Krucha granica o jakiej mowa, to bariera dzieląca niewinność od perwersji, życzliwość od barbarzyństwa, zwyczajność od wzniosłości. Pod plastikowym krajobrazem cukierowego wręcz miasteczka kryje się odchłań, do której udania się zaprasza reżyser.

Wisienką zwieńczającą przegląd będzie ciekawy dokument pt. Beltracchi - Sztuka fałszerstwa (2013). Jest to opowieść o genialnym fałszerzu, który przez 40 lat podrabiał dzieła sztuki największych malarzy XX wieku. Co ciekawe, nie odtwarzał kopii istniejących dzieł, lecz malował całkiem nowe. Wykorzystywał przy tym znajmość warsztatu danego artysty, tak jakby przewidywał jego potencjalne ruchy pędzla. Do każdego obrazu dorabiał unikalną historię, metrykę i okoliczności powstania. Film może wywołać mieszane uczucia: z jednej strony niesmak moralny, z drugiej podziw dla kunsztu Beltracchi'ego.

Więcej nt. programu i biletów na stronie.


Data: 
Od 14.11.2014 (piątek) do 20.11.2014 (czwartek)
Cena: 
15.00 zł
Miejsce: 
Organizator: 
Ich liebe KINO - Tydzień Filmu Niemieckiego 2014
Kategoria: 
Tagi: