Autor:

"Widzowie najczęściej pytają nas o to, ile będzie trwało przedstawienie - mówił podczas próby prasowej Dziadów dyrektor Teatru Polskiego, Krzysztof Mieszkowski. - Otóż: będzie trwało długo". Wrocławskie Dziady mają być bowiem, jako pierwsze w historii, wystawione całkowicie bez skrótów. Spektakl, którego całość będziemy mogli zobaczyć w 2016 r., ma trwać ok. 12 godzin.

Mieszkowski przymierzał się do wystawienia Dziadów na deskach Teatru Polskiego już kilka lat temu. Wówczas zaproponował ich wystawienie Monice Strzępce i Pawłowi Demirskiemu, ci jednak stwierdzili, że tekst Mickiewicza ich nie interesuje i napisali własną, współczesną wersję, którą wystawiono jako Dziady. Ekshumacja. Tym razem reżyserii arcydramatu podjął się Michał Zadara, znany wrocławianom z Kartoteki Różewicza, granej we Wrocławskim Teatrze Współczesnym.

Dlaczego właśnie Dziady? Mieszkowski mówi, że jego teatr jest nowoczesny, ale nie ucieka od klasyki. A Mickiewicz to prawdziwy anarchista i prekursor dramatu, jeden z pierwszych posługujących się formą otwartą. Wystawienie właśnie tej sztuki w tym momencie jest również gestem politycznym - rodzajem manifestu teatru publicznego, na który w Polsce wciąż brakuje środków. Choć sama realizacja trochę temu przeczy, bo to przecież projekt zakrojony na najbliższe trzy lata.

Główną rolę w pierwszej odsłonie Dziadów, Gustawa, zagra Bartosz Porczyk. Oprócz niego w obsadzie znaleźli się też m.in.: Anna Ilczuk, Mariusz Kiljan, Janka Woźnicka, Adam Szczyszczaj, Wiesław Cichy. Autorem scenografii jest Robert Rumas, a muzykę skomponowali Maja Kleszcz i Wojciech Krzak, znani z Kapeli ze Wsi Warszawa i projektu Incarnations. Jak mówi Michał Zadara: "Dziady to utwór o ciemności", i to w wielu znaczeniach. 

Od 15 lutego w Teatrze Polskim zobaczymy część I, II, IV Dziadów oraz poemat Upiór, w przyszłym roku - część III, a w 2016 r. - je wszystkie, uzupełnione o marginalia i Ustęp. W sumie ponad 6 tys. wersów, dlatego twórcy już teraz z przymrużeniem oka zachęcają do przychodzenia do teatru z termosem i kanapkami.


Mickiewicz to anarchista
Kategoria: 
Tagi: 

Dotyczy...