37. Przegląd Piosenki Aktorskiej odbędzie się w dniach 13-22 maja we Wrocławiu. Na tegoroczny program składa się ponad 40 koncertów i spektakli, od muzycznych opowieści o historii Wrocławia po nowy hymn Europy, napisany przez Leszka Możdżera, a wyreżyserowany przez Agatę Dudę-Gracz. Przyjedzie Benjamin Clementine – gwiazda europejskiej sceny niezależnej, Jordi Savall z monumentalnym „Jerusalem”, będą koncerty w plenerze, jak hip-hopowy, międzynarodowy Rebel Babel z L.U.C.-em oraz reaktywacja ukraińskiej grupy 5’nizza, wreszcie Finał z piosenkami Eugeniusza Bodo, filmowej gwiazdy czasów międzywojnia. Najbardziej oczekiwane wydarzenia Przeglądu to muzyczny tryptyk o przeszłości miasta.Na Galę „Budorigum. Amerykańscy naukowcy o piastowskim Wrocławiu” zaprasza Formacja Chłopięca Legitymacje – trio, które przeszło dekadę temu rozniosło w drzazgi kanoniczny wizerunek piosenki aktorskiej. „A.” w reżyserii Wiktora Rubina to rzecz o sztuce zapominania, w tym wypadku zapominania o niemieckiej przeszłości miasta  – głównym bohaterem jest dr Alois Alzheimer, który ostatnie lata życia spędził w dawnym Breslau. Koncert inspirowany jest bogactwem niemieckiej kultury początków XX wieku. „3:10 do Yumy. Eastern” wg scenariusza Sebastiana Majewskiego i w reżyserii Agnieszki Korytkowskiej Mazur to opowieść o tym, jak Kresy kolonizowały Wrocław po wojnie.

Wśród teatralnych wydarzeń z najwyższej półki polecamy „Nietoperza” w reż. Kornela Mundruczo, znakomity spektakl TR Warszawa, we Wrocławiu dotąd nie prezentowany, ipremierę „Medei” wg Eurypidesa z muzyką Piotra Dziubka: w tym spektaklu po latach spotkają się na scenie wybitni aktorzy teatru Gardzienice. Premierowych prezentacji będzie w tym roku dwadzieścia – prócz wcześniej wspomnianych m.in: nowy program Mumio „Welcome Home Boys”, przygotowywany specjalnie na Przegląd i monodram ubiegłorocznego laureata PPA Maciej Musiałowskiego „Bohater”.  Premiery to także cały konkurs OFF, w tym roku już po raz dziesiąty. Tym razem do nagrody pretenduje dwanaście spektakli. Małe projekty, coraz częściej jednak realizowane przez wytrawnych teatralnych zawodowców, przyglądają się „piosence aktorskiej” niejako z boku, i zwykle przekraczają granice tego, co za definicję zjawiska można uznać.

Program uzupełniają codzienne koncerty w Klubie Festiwalowym – w dzień przed budynkiem Capitolu, wieczorami w podziemiach – a także dyskusje fachowców i projekcje festiwalowych archiwaliów w foyer Capitolu.

Autorem plakatu 37. Przeglądu Piosenki Aktorskiej jest Ryszard Kaja, wybitny grafik, malarz i scenograf. Przyjął propozycję współpracy z Przeglądem już po raz drugi – jego zeszłoroczny indyko-dudek w trampkach na obcasie zrobił furorę wśród przyjaciół festiwalu. Na tegoroczny Przegląd zaprasza kameleon – w kilkunastu pozach, które oglądać można w kolejnych odsłonach na stronie internetowej i innych materiałach promocyjnych festiwalu. Ryszard Kaja mieszka we Wrocławiu, przez wiele lat pracował jako scenograf, dziś zajmuje się niemal wyłącznie tworzeniem plakatów. Jest autorem słynnej serii plakatowej POLSKA.


37. Przegląd Piosenki Aktorskiej Wrocław
Kategoria: 
Tagi: