Resistance - Włącz się w ruch!

Wszystkich tancerzy, performerów i aktorów zapraszamy w ramach Programu Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro do udziału w projekcie „Resistance” niemieckiej artystki wizualnej Svei Duwe. Do udziału zapraszamy zarówno studentów, dyplomowanych tancerzy, aktorów i performerów, jak i osoby, które w trakcie swojej pracy artystycznej brały udział w działaniach tanecznych lub performatywnych - wszystkich ludzi, którzy są otwarci na nowe doświadczenia!

„Resitance” to wspólne działanie performatywne, które odnosi się bezpośrednio do symboliki wody. Grupa kilkunastu tancerzy, poruszając się z przymocowanymi do ciała butelkami z wodą, będzie swoim ruchem odzwierciedlać jej siłę: gwałtowność pływów, prądów i energię, która ze sobą niesie. Znaczenie performansu będzie krystalizowało się w działaniu, przenosząc wodną abstrakcję w wymiar aktualnego kontekstu – europejskiej sytuacji społeczno-politycznej. Artystka w swoim projekcie pragnie zwrócić uwagę na złożoność procesów zachodzących we współczesnym społeczeństwie – performans może być metaforą sytuacji, w której bierzemy za kogoś lub coś odpowiedzialność, ale z czasem przestaje być ona dla nas wygodna. Chcemy, ale nie potrafimy się od niej uwolnić, a konsekwencją naszych działań mogą być nieprzewidziane i gwałtowne efekty. Prologiem projektu „Resistance” był performans „Wiederstand”, stworzony w 2007 roku we współpracy Svei Duwe z Emelie Bardon. Nagranie tańca można zobaczyć pod tym linkiem.

Zgłoszenia można nadsyłać do 31 marca 2016 na adres rezydencje@wroclaw2016.pl, w tytule wiadomości wpisując „Resistance”. W treści prosimy podać imię, nazwisko, dane kontaktowe (numer telefonu i adres mailowy) oraz załączyć krótkie portfolio. Do udziału zapraszamy zarówno studentów, dyplomowanych tancerzy, aktorów i performerów, jak i osoby, które w trakcie swojej pracy artystycznej brały udział w działaniach tanecznych lub performatywnych. Realizacja projektu przypadnie na maj 2016 (we Wrocławiu). Przygotowanie oraz realizacja zajmie minimum 8 dni (część prób odbywać się będzie w weekendy).

Svea Duwe to absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Dreźnie, artystka wizualna, performerka, wykładowczyni. W swojej twórczości bada kwestie związane z wpływem uwarunkowań psycho-społecznych na kształtowanie się opinii oraz poglądów  jednostek. Artystka odwiedziła już Wrocław w ramach rezydencji artystycznej, gdzie latem 2015 zrealizowała projekt „Found Lost Connection” (wideo oraz instalacja odwołująca się do problematyki wykluczenia społecznego). Oficjalna strona internetowa artystki: www.sveaduwe.de.

Więcej szczegółów na temat A-i-R Wro można znaleźć na stronie www.wroclaw2016.pl/rezydencje. Wszystkie pytania na temat projektu „Resistance” prosimy przesyłać na adres: rezydencje@wroclaw2016.pl.

Program Rezydencji Artystycznych A-i-R Wro, realizowany w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Źródło: Materiały prasowe

 


Projekt performatywny "Resistance" - Włącz się w ruch!
Kategoria: 
Tagi: