Autor:
Jerzy Woźniak – człowiek do zadań specjalnych

www.jerzywozniak.pl – pod tym adresem od 8 listopada nauczyciele, uczniowie i wszyscy użytkownicy Internetu będą mogli wyruszyć w wirtualną podróż po ścieżkach życia Jerzego Woźniaka – "człowieka do zadań specjalnych". Premierze wystawy będzie towarzyszył koncert rapera Tadeusza Polkowskiego oraz dyskusja o patriotyzmie młodych Polaków.

Multimedialna wystawa skierowana jest do szerokiego grona odbiorców, jednak pomyślana jest tak, aby mogła służyć jako nowoczesna pomoc naukowa dla nauczycieli historii.

Premiera wystawy rozpocznie się od konferencji prasowej w III Liceum Ogólnokształcącym we Wrocławiu przy ul. Składowej. Wybór miejsca premiery nie jest przypadkowy ponieważ "Trójka", która w 2013 r. uzyskała najlepszy w Polsce wynik matur w profilu ogólnym, jest szkołą, która od wielu lat z powodzeniem łączy wysoki poziom nauczania przedmiotów ścisłych z poważnym traktowaniem zajęć z historii i wszechstronną edukacją humanistyczną.

Program inauguracji multimedialnej wystawy poświęconej Jerzemu Woźniakowi:

  • O godz. 11.00 wystawę przedstawi przy udziale uczniów szkoły, dyrekcji i nauczycieli jej autor – Grzegorz Kowal.
  • O godz. 17.00 Ośrodek "Pamięć i Przyszłość", organizator wystawy zaprasza do panelu dyskusyjnego zatytułowanego: "Patriotyzm Jerzego Woźniaka a patriotyzm jutra – punkty wspólne?". Obecność w rozmowie potwierdzili już Kazimierz Michał Ujazdowski – były Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Marek Mutor – współtwórca programu "Patriotyzm Jutra", Grzegorz Mazur – nauczyciel historii w III LO we Wrocławiu, Tadeusz Polkowski – raper, artysta zajmujący się tematyką patriotyczną, Marcin Kędzierski – prezes Klubu Jagiellońskiego i współautor projektu "Akademia Nowoczesnego Patriotyzmu". Na spotkaniu obecni będą przedstawiciele rodziny Jerzego Woźniaka i prezentowana będzie ekspozycja.

Na zakończenie dnia zagra Tadek Firma Solo. Koncert hip-hopowy rozpocznie się o godz. 20.00. Oprócz znanych utworów z płyty "Niewygodna Prawda" zobaczymy zdjęcia i materiały użyte w wystawie. Zarówno panel dyskusyjny jak i koncert odbędą się w Centrum Edukacji Historycznej "Konspira" przy pl. Solnym 11 we Wrocławiu. Po darmowe wejściówki na koncert można zgłaszać się do Ośrodka "Pamięć i Przyszłość". Szczegóły są podane na stronie wystawy (www.jerzywozniak.pl).

"Jerzy Woźniak - człowiek do zadań specjalnych" nie jest pierwszą multimedialną wystawą dostępna on-line jaką przygotował Ośrodek "Pamieć i Przyszłość". W ich dorobku są już ekspozycje o wrocławskim trenerze Władysławie Żmudzie (www.trenerzmuda.pl) i wydarzeniach z 31 sierpnia 1982 r. (www.31sierpnia1982.pl). Niedawno odbyła się premiera ekspozycji o Ewie Szumańskiej (www.mloda-lekarka.pl). Wystawa o Jerzym Woźniaku jest czwartą w "zbiorach" instytucji.

Jerzy Woźniak - urodzony w 1923 r., był aktywnym w trakcie wojny żołnierzem Armii Krajowej. Po wojnie współtworzył Zrzeszenie "Wolność i Niezawisłość". Aresztowany i skazany na karę śmierci, zamienioną na dożywocie, więzienie opuścił w listopadzie 1956 r. Ukończył rozpoczęte wcześniej studia medyczne i pracował we Wrocławiu jako lekarz. Pozostawał autorytetem i mentorem pokolenia opozycji lat 80. Po 1989 r. współtworzył struktury kombatanckie AK i WiN. W roku 1997 został zastępcą kierownika Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a następnie jego kierownikiem. Całe swoje życie poświęcił służbie Polsce. Zmarł 12 kwietnia 2012 r.

Źródło: materialy organizatora


Jerzy Woźniak – człowiek do zadań specjalnych
Kategoria: 
Tagi: